Některé čisticí prostředky mohou ve skutečnosti způsobit příznaky alergického astmatu

Klíčem je sladit správný lék s konkrétní příčinou bolesti krku.

Autor: Dennis Thompson Jr, 7. května 2009

Bylinné prostředky proti bolesti krku

Matka příroda nám poskytla několik přírodních léků na uklidnění bolesti krku. Od voňavé levandule po čínský lék kudzu můžete najít úlevu. . .

Autor: Dennis Thompson Jr, 7. května 2009

Kortizonové injekce proti bolesti krku

Injekce kortizonu může zmírnit zánět a otok v krku a může pomoci při bolestech krku. Ale kortizon, což je kortikosteroid,. . .

Od Dennis Thompson Jr., 7. května 2009 “

Když pomyslíte na alergeny vyvolávající astma, napadne vás nejprve pyl a jiné venkovní látky? Ve skutečnosti se ve vašem domě skrývá mnoho spouštěčů alergického astmatu – jen další důvod, proč udržovat váš dům čistý.

Nejčastějšími domácími spouštěči astmatického záchvatu jsou srst zvířat, plísně, roztoči a tabákový kouř, říká Robert Marchlewski, MD, alergolog a imunolog z Cohen Children’s Medical Center v New Yorku v New Hyde Parku.

Spouštěče astmatu lze rozdělit na spouštěče alergické a nealergické. “Alergické spouštěče jsou ty, na které imunitní systém reaguje přehnaně, což způsobuje příznaky astmatu nebo kýchání a ucpání nosu,” říká Rauno Joks, MD, vedoucí oddělení alergie a imunologie v SUNY Downstate Medical Center v Brooklynu, NY Alergické spouštěče zahrnují psa a kočičí srst, roztoči v podestýlce a plyšové hračky, plísně a trus švábů nebo myší. “Nealergické spouštěče astmatických záchvatů jsou věci v domě, které dráždí dýchací cesty, včetně výparů z čisticích prostředků, prachu z vysavačů, tabákového kouře a parfémů,” říká doktor Joks.

To znamená, že přestože udržování čistého domu pomáhá eliminovat jak alergické, tak nealergické spouštěče astmatu, může k problému přispět i samotný proces čištění. “Problém s častějším čištěním je ten, že když vysáváte a prášíte, může se do vzduchu, který dýcháte, uvolnit více spouštěčů,” říká Dr. Marchlewski.

Co má tedy dělat člověk s alergickým astmatem? Zde je několik tipů, které vám pomohou předcházet domácím spouštěčům alergického astmatu:

Než si přinesete psa nebo kočku domů, dvakrát si to rozmyslete. Zvířecí srst je jedním z nejproblematičtějších spouštěčů, pokud jde o příznaky alergického astmatu – jsou to bílkoviny v srsti, slinách a moči, které zhoršují příznaky astmatu. “Částice zvířecích lupů jsou opravdu malé, zvláště u koček, takže se mohou ukládat hluboko v dolních bronchiolech,” říká princezna Ogbogu, MD, alergoložka a imunoložka z Ohio State Wexner Medical Center v Columbusu. “Když lidé s astmatem vdechnou částice, může to opravdu vyvolat astmatický záchvat.” “Doktor Ogbogu říká, že nejlepším způsobem, jak se vyhnout zvířecímu pachu, je prostě nemít domácího mazlíčka.” “Pokud se rozhodnete mít domácího mazlíčka – a pro mnoho lidí jsou důležitými členy rodiny – omezte své vystavení zvířeti tím, že ho budete držet mimo vaši ložnici,” říká https://harmoniqhealth.com/cz/.

Odklidit. Knihy, knickknacks a vycpaná zvířata považujte za sběrné prostory pro prach a jiné alergeny, které mohou vyvolat alergické astma. Tyto položky je lepší uchovávat mimo váš obytný prostor a skladovat je v plastových nádobách.

Vyčistěte si vzduch. Vysoce účinné filtry částic (HEPA) jsou mechanické čističe vzduchu určené k zachycení téměř všech částic vzduchu, včetně těch, které mohou vyvolat alergické astma, a mohou účinně snížit vzdušné alergeny ve vaší domácnosti. “Volně stojící filtry HEPA fungují nejlépe v menších oblastech, jako je ložnice, když necháte dveře zavřené,” říká Ogbogu. Filtry HEPA se dodávají v různých formách a velikostech, od filtrů zabudovaných do vysavačů přes přenosné filtry pro malé místnosti až po filtrační systémy pro celou domácnost. Ogbogu však obvykle nedoporučuje lidem s příznaky alergického astmatu investovat do filtračních systémů pro celý dům, protože neexistuje žádný důkaz, že jsou mnohem užitečnější než menší čističky vzduchu.

Vypněte zvlhčovač. Lékaři často doporučují spustit zvlhčovač v boji s nosními příznaky. “Pokud máte alergické astma, zvlhčovač může tento problém ještě zhoršit, protože vlhkost podporuje více prachu a plísní,” říká Marchlewski. Navíc se ve vlhkém prostředí daří roztočům. Aby se zabránilo symptomům alergického astmatu, Americká akademie alergie, astma Imunologie doporučuje relativní vlhkost vzduchu nejvýše 30 až 50 procent. “Možná můžete snížit své nosní a alergické astmatické příznaky jednoduše vypnutím zvlhčovače,” říká.

Dávejte si pozor na drsné čisticí prostředky. Některé čisticí prostředky mohou ve skutečnosti způsobit příznaky alergického astmatu. “Někteří lidé s astmatem mají pokračující zánět dýchacích cest, který je může vystavit dráždivým účinkům určitých čisticích prostředků,” říká Joks. Marchlewski dodává, že pokud zjistíte, že domácí čisticí prostředky stimulují vaše příznaky alergického astmatu, vyhněte se vonným výrobkům a držte se něčeho jemného.

Ochraňte se. Pokud se zdá, že čištění spouští vaše příznaky alergického astmatu, noste protiprachovou masku, která vám dobře padne na nos a ústa, když budete prach a vysávat. “Nebo pokud je to možné, požádejte někoho jiného, ​​aby provedl úklid,” říká Joks.

Odolný vůči alergii, jak nejlépe můžete. Po několika jednoduchých krocích odolných vůči alergii může dojít k dlouhé cestě v prevenci příznaků alergického astmatu. “Pokud máte alergii na roztoče, používejte na matraci, polštáře a pružiny matrace,” říká Ogbogu. “Jednou týdně vyperte ložní prádlo v horké vodě a alespoň jednou týdně poprašte nábytek a vysajte podlahy. . ”

Pamatujte si: Udržování čistého domova je důležitou strategií prevence příznaků alergického astmatu, ale možná budete muset být opatrnější, aby samotný úklid nebyl součástí problému.

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje o astmatu a alergiích!

Nejnovější v oblasti astmatu

13 věcí, které by lidé s astmatem měli vědět o očkování proti COVID-19

Zde najdete odpovědi na nejčastější dotazy.

Od Sari Harrar 30. dubna 2021

Používáte k léčbě astmatu inhalátor? 11 Časté dotazy k aktualizovaným pokynům k léčbě

Nová národní doporučení zahrnují některé významné změny pro osoby s astmatem používající inhalátory. Co je nového?

Od Sari Harrar 8. března 2021

Studijní vazby Vyšší spotřeba masa se zvýšeným rizikem dětského astmatu

Odborníci tvrdí, že tato data by ještě neměla nikoho přimět ke změně stravy, ale je to slibná cesta pro další výzkum.

Od Carmen Chai 14. ledna 2021

Nové pokyny pro astma Aktualizují doporučení pro použití inhalátoru, doplňkové léky a další

Nové pokyny pocházejí od dvou amerických vládních zdravotnických skupin a jsou prvními novými doporučeními od roku 2007. Odborníci tvrdí, že budou mít významný dopad. . .

Od Katherine Lee 17. prosince 2020

Dělají lékaři dost na to, aby zvládli rizika kostí u lidí s astmatem, kteří užívají steroidy?

Nová studie zdůrazňuje potřebu přísnějších pokynů pro zvládnutí rizika osteoporózy a zlomenin u lidí s astmatem, kteří používají steroidní inhalátory. . .

Od Dona Raufa, 18. listopadu 2020

Telemedicína pro péči o astma: výhody a nevýhody

Díky telemedicíně mohou být časté návštěvy specialistů dostupnější a často i cenově dostupnější. Nicméně dálkové řízení astmatu zůstává prací. . .

Od Abby Ellin 21. září 2020

Děti s postižením nebo vývojovým zpožděním mohou mít zvýšené riziko astmatu

Velká nová americká studie zjistila, že děti s autismem, ztrátou sluchu a jiným postižením mají více než dvakrát vyšší pravděpodobnost astmatu než ostatní děti. . .

Od Lisy Rapaportové, 30. června 2020

Tvůrci zdraví: Usnadnění správy symptomů pro děti s astmatem

Aluna je domácí spirometrický test, který měří funkci plic, ale je navržen speciálně pro děti a obsahuje hru, která ho zabaví.

Od Abby Ellin 28. dubna 2020

Nový výzkum navrhuje perzistentní astma zvyšuje riziko rozvoje síňové fibrilace

Je zapotřebí více studií, aby se zjistilo, proč astma může v pozdějším věku vést k vyšším šancím na mrtvici a srdeční selhání.

Od Becky Upham 11. února 2020

Vaping zvyšuje šance na astma a CHOPN, uvádí studie

Podle údajů od více než 700 000 jednotlivců čelí největšímu riziku ti, kteří kouří elektronické cigarety i tradiční tabák.

Od Don Rauf, 15. ledna 2020 “

Protože novorozenci přijímají zcela nové prostředí mimo dělohu, jsou příliš zaneprázdněni starostí s taktikou přežití. Naštěstí existují vrozené reflexy, které pomáhají chránit novorozence v prvních měsících života.

“Novorozenecké reflexy jsou automatické reakce na podněty,” vysvětluje pediatrička Edith J. Chernoff, MD, ředitelka Premier Kids v dětské nemocnici La Rabida v Chicagu a odborná asistentka pediatrie na University of Chicago. “Povaha novorozeneckého reflexu spočívá v tom, že dítě nemusí přemýšlet o tom, co dělat, ale dělá věci instinktivně.” ”

Většina novorozeneckých reflexů existuje proto, aby pomohla dítěti přežít v prvních dnech, kdy je nejvíce bezmocná. “Přestože víme, že se vyskytují u kojenců, nejsme schopni přesně vysvětlit, proč některé z těchto reflexů existují,” dodává Dr. Chernoff.

Novorozenecké reflexy: Pohled na vyvíjející se nervový systém

Výhodou novorozeneckých reflexů pro rodiče a poskytovatele zdravotní péče je, že reflexy poskytují informace o tom, zda se centrální nervový systém dítěte vyvíjí normálně.

“Většina novorozeneckých reflexů začne mizet do druhého měsíce a většina by měla zmizet kolem čtvrtého měsíce,” říká Kenneth Wible, MD, lékařský ředitel centra pediatrické péče v nemocnicích a klinikách dětské milosti v Kansas City, Mo.

Rodiče, kteří si všimnou přetrvávajících novorozeneckých reflexů, by měli toto chování dítěte prodiskutovat s poskytovatelem zdravotní péče svého dítěte. “Ve většině případů je vše v pořádku, ale dětské reflexy, které pokračují po čtvrtém až šestém měsíci, mohou naznačovat neurologické obavy,” říká doktor Wible.

Abychom vám pomohli rozpoznat novorozenecké reflexy jako součást normálního chování dítěte, zde je přehled nejběžnějších reflexů, kdy se vyskytují a co s sebou nesou:

Kořenový reflex. “Kořenový reflex přiměje dítě, aby otočilo hlavu směrem k bradavce, když ji pohladí po tváři nebo ústech,” říká Chernoff. “Účelem tohoto reflexu je pomoci dítěti najít bradavku v době krmení.” “Zpočátku bude dítě kojit ze strany na stranu, bude otáčet hlavu směrem k bradavce a poté pryč v klesajících obloucích.” “Asi do 3 týdnů dítě jednoduše otočí hlavu a přesune ústa do polohy, aby sála,” říká. Kořenový novorozenecký reflex zmizí o 4 měsíce.

Sací reflex. „Sání je reflex, který je přítomný ještě před narozením,“ říká Chernoff. „Dítě je někdy možné vidět na prenatálním ultrazvuku, jak si cucá palec. “Po porodu, když se něco dotkne střechy úst dítěte, začne automaticky sát.” “Časem se sání koordinuje s polykáním a dýcháním a toto synchronizované chování dítěte se časem zlepšuje,” dodává Chernoff. Sací reflex je důležitý pro přežití, protože kojenec, který nemůže sát a koordinovat sání s polykáním a dýcháním, bude mít potíže s krmením a přibíráním. Sání nezmizí, ale do 4 měsíců se stane spíše dobrovolnou aktivitou než novorozeneckým reflexem.

Krokový reflex. “Pokud budete novorozence držet vzpřímeně a položíte mu chodidla na stůl, začne dělat kroky,” říká Wible. Přestože novorozenci nedokáží udržet vlastní váhu, položí jednu nohu před druhou a vypadají, že chodí. “Krokový reflex je zakořeněn v našich primitivních instinktech k pohybu,” říká Wible. Účelem tohoto dětského reflexu je připravit dítě na chůzi a opakuje se přibližně po 12 měsících. Jako novorozenecký reflex však obvykle zmizí do druhého měsíce.

Palmer a plantární úchopy. Pokud pohladíte dlaň dětské ruky, pevně ji uchopí za prst. Tento novorozenecký reflex se nazývá Palmerův úchop. Podobně, pokud pohladíte spodní část nohy novorozence, její prsty se stočí. Tomu se říká plantární uchopení. “Když se dítě narodí poprvé, palmerovo uchopení může být tak silné, že se může zdát, že byste dítě mohli zvednout tímto způsobem a ona by si udržela vlastní váhu,” říká Chernoff. “Ale je to jen reflex a dítě nemá žádnou skutečnou kontrolu a může se náhle uvolnit.” “Chernoff říká, že palmerův úchop obvykle zmizí po pěti až šesti měsících a plantární po 9 až 12 měsících.”

Překvapivý reflex. Překvapivý nebo „moro“ reflex je novorozenecký reflex, který nemá jasné vysvětlení jako taktika přežití. “Překvapivý reflex nastává, když hlava dítěte náhle změní polohu nebo spadne dozadu, nebo pokud je dítě překvapeno něčím hlasitým nebo náhlým,” říká Chernoff. “Reaguje vyhozením rukou a nohou, natažením krku a přinesením ruce, když křičí. „Překvapivý reflex je podivně vypadající chování dítěte, které může být děsivé, pokud je zaměněno za záchvat.“ Ale lekavý reflex lze odlišit od záchvatu, protože trvá jen několik sekund, ”říká. Tento reflex zmizí kolem 6 měsíců.

Jiné dětské reflexy

Existují i ​​další obranné dětské reflexy, které novorozenci vykazují také za účelem přežití. “Například pokud polštář nebo deka spadne novorozencům na oči, nos nebo ústa, dítě bude kroutit hlavou ze strany na stranu a mávat rukama, aby objekt odstrčilo, aby mohlo dýchat,” říká Chernoff. Pokud se předmět dostane přímo k novorozenému dítěti, otočí hlavu a pokusí se vykroutit z cesty. Pokud je ale předmět na kurzu, který by místo srážky vedl k téměř chybějícímu dítěti, místo škubnutí bude klidně sledovat, dodává Chernoff.

Novorozenci jsou úžasná stvoření s jediným hlavním cílem při přechodu z dělohy do světa: přežití. Reflexe vašeho novorozence jsou během prvních klíčových týdnů na místě, aby vám s tím pomohly.

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje o zdravém životě!

Nejnovější ve zdraví dětí

Nové pokyny WHO požadují méně času stráveného před obrazovkou, aktivnější hraní pro malé děti

Děti mladší 2 let by neměly trávit čas na obrazovkách. Pro všechny by měla být podporována aktivita přiměřená věku.

Od Lisa Rapaport, 24. července 2019

Další důkazy uvádějí, že zpoždění zahájení školy zlepšuje výkon studentů, docházku a spánek

Toto je jedna z prvních prospektivních studií, které tuto otázku zkoumají.

Od Katherine Lee 12. prosince 2018

Jaké jsou účinky na děti svobodných rodičů?

Do 17. listopadu 2017

Pochopení vašeho gotického dospívajícího

Do 15. listopadu 2017

Výuka odpovědnosti dospívajících

Do 15. listopadu 2017

Šest návrhů na nápady a události setkání skautů

Do 15. listopadu 2017

Piagetova teorie pro rodiče

Do 15. listopadu 2017

Top 5 časopisů pro děti a rodiče

Do 15. listopadu 2017

Tipy, jak udržet vaše náměsíčné dítě v bezpečí

Do 15. listopadu 2017

Je školní jídlo pro studenty špatné?

Do 20. července 2015 “

Pokud máte astma, víte, že útok může přijít náhle a doslova vám vyrazí dech. Ale astma, chronické plicní onemocnění, které zanícuje a zužuje dýchací cesty, se může také postupně zhoršovat v průběhu času – i když se vyhýbáte spouštěčům, dodržujete svůj léčebný plán a děláte vše, co dělat máte.